מאמרים

רדיו אונליין


במאמר זה נסביר מהו מכשיר הפלא אולתו אנו מכנים "רדיו", נבחן איך הוא עובד ולאחר מכן נעבור לשידורי הרדיו בישראל, כולל המלצות לשמיעת תחנות רדיו בחינם דרך האינטרנט מכל מקום בעולם.

מהו רדיו?


אז אם כן, רדיו הוא מכלול של מכשירים אשר ביחד מאפשרים שידור וקליטת תדרים (הלו אלו "גלי רדיו"). בגלים אלה ניתן להעביר מידע שיכול לכלול טקסט, קול ותמונה. כל תחנת שידור מחזיקה אצלה משדר אשר משדר גלים אלה בתדרים אותם התחנה קבעה, ומקלטים בטווח הקליטה יכולים לקלוט את הגלים, להמיר אותם לצלילים או לתמונות ולהציג ולהשמיע את המידע. טכנולוגיה זו עובדת כבר משנת 1878 שם בוצע שידור הרדיו הראשון (זה היה בהקשר הטלפון) והתפתח עד להיום.

סוגי שידורי רדיו

ישנם מספר סוגים של שידורים, הכוללים סוג ממלכתי או ארצי, אזורי ופיראטי. בישראל, תחנת הרדיו הראשונה הוקמה עם הקמת המדינה ונקראה "קול ישראל". ב-1950 הוקמה תחנת גלי צה"ל אשר הופעלה ע"י צה"ל ובשנות ה-90 הצטרפה לתחנה, תחנת הבת - גלגל"צ. תחנות אלה ועוד משתייכות לרדיו הממלכתי אשר נקלט בחלקים גדולים מהמדינה. תחנות אזוריות כגון אקו 99, רדיו ללא הפסקה, אמצע הדרך ועוד, הינם תחנות אשר נקלטות רק באזור הקליטה שלהם, ולכן פתרון של שמיעת התחנה דרך האינטרנט, מאפשר לעוד קהל מאזינים מאזורים שמחוץ לקליטה להאזין לתחנות.

רדיו אונליין באינטרנט


עם הזמן והתפתחות האינטרנט והדרישה למידע זמין מכל מקום וחינמי, הבינו תחנות הרדיו והטלוויזיה שעליהן לספק למאזיניהם וצופיהם אלטרנטיבה אינטרנט, שכן לא כל אחד יכולל להסתובב עם מקלט רדיו זמין בכל מקום בעולם. על כן, נוצר שידור הרדיו באינטרנט. באמצעות האינטרנט, תחנות הרדיו יכולות להעביר את המידע שלהן על גבי הרשת במקביל לשידור הרדיו המקורי, וכך מכל מקום בעולם המחובר לאינטרנט, יתאשר למאזינים ולצופים להתחבר לשידור של התחנה המשדרת. זאת בדרך כלל מוצע באתר התחנה, אלא שלא תמיד לתחנות יש אתר אינטרנט זמין ופעיל, ולא תמיד האתר כולל שידור חי. כאן נכנס לפעולה אתר רדיו הד לדוגמא, אשר מאפשר לשמוע רדיו אונליין מכל מקום בעולם הכולל אינטרנט.

מה יש באתר רדיו הד?

אתר רדיו הד כולל בתוכו מעל ל-20 תחנות ארציות, אזוריות, אינטרנטיות ואוניברסיטאיות. תוכלו להאזין שם חופשי וחינם לתחנות השונות, להגיב ולצפות ולהעלות סרטונים אשר אהבתם או הכנתם. לכניסה לאתר הקלידו בדפדפן http://www.radio-head.co.il