מאמרים

מניות ת"א 25


מניות ת"א 25 מעסיקות את כולם

המסחר בבורסה הישראלית טומן בחובו הרבה מאד עניין ואתגר עבור כל משקיע ומשקיע באשר הוא, בין אם מדובר על ברוקר רציני ובעל ניסיון רב בתחום שוק ההון ובין אם מדובר על חובבנים אשר משקיעים מעט כספים מעת לעת בבורסה הישראלית. בין המדדים השונים קיים מדד תל אביב 25. המדד של מניות ת"א 25 הוא אחד מהמדדים הפופולריים ביותר שעושים בהם שימוש כיום, אם לא המדד הפופולרי ביותר שיש. זהו מדד מרתק מאד, אשר נוטה גם להשתנות לעתים קרובות. נוסף על כך, מדד מניות ת"א 25 הוא גם המדד שנחשב למדד העממי ביותר, ורבים מהאנשים אשר משקיעים בבורסה (בפרט המתחילים שבהם) עושים שימוש נרחב במדד זה ובמה שהוא מייצג. אבל מה יש מאחוריו בעצם?

25 החברות הנסחרות ביותר

הקונספט של מדד מניות ת"א 25 הוא פשוט מאד להבנה. הוא כולל בתוכו את 25 החברות אשר שווי השוק שלהן הוא הגובה ביותר שיש. שווי השוק של חברות נקבע בין השאר לפי הערכת ההון העצמי שלהן, פוטנציאל ההתפתחות, פוטנציאל הסיכון להשקעה, היסטוריה פיננסית של החברה, ועוד פרמטרים שונים. מכיוון שבתוך מדד מניות ת"א 25 יש את החברות המובילות - קל להבין מדוע הוא פופולרי כל כך.

נחשב כהשקעה בטוחה יחסית

בעיני מרבית האנשים שמתחילים לסחור בשוק ההון, מדד מניות ת"א 25 נחשב כמדד שנוח לעבוד איתו, שכן דרכו ניתן ללמוד על החברות המובילות. לראיה - למרות שבתוך מדד זה יש בסה"כ 25 חברות, הרי שהוא מקיף כ2/3 מסך היקף הסחר בבורסה לניירות ערך.

נגזרות מהמדד עצמו

כיום, נהוג לעשות שימוש במדד מניות ת"א 25 לא רק דרך הסתכלות על החברות שבו, אלא ישנן גם נגזרות למדד עצמו. יש היום תעודות סל של מדד מניות ת"א 25 אשר בעצם מושפעות מעליה או ירידה במדד. ישנן קרנות רבות אשר מושקעות מראש אך ורק בחברות שנמצאות בתוך המדד. בקיצור - זה מדד מרכזי ביותר, שבהחלט כדאי להתעמק בו ולהכיר אותו היטב.