מאמרים

זיכיון


האם כדאי לרכוש זיכיון?

ענף הזכיינות בארץ ובעולם הוא תחום מאד רחב והוא מאפשר לאנשים רבים להתחיל עסק עצמאי בנקודת פתיחה טובה, לעומת עסק עצמאי לחלוטין. עסקי זכיינות קיימים בתחומים רבים כמו תחום המזון, ההלבשה והאופנה, הבריות, החינוך וכדומה. עסקי זיכיון נכנסים כיום לכל הקניונים, מרכזים מסחריים שונים, רחובות ראשיים בערים וכדומה. בישראל פועלות למעלה מ380 חברות העובדות בשיטת זיכיון ולהן למעלה מ 12,000 סניפים בכל רחבי הארץ.

זיכיון לעסק פירושו שימוש בשם ובמוניטין של חברת האם לרבות שיטות ניהול והקמה, נוהלי עבודה שוטפים, אסטרטגיית שיווק ופרסום כלל רשתית וכיוצא באלה. אדם בעל זיכיון של חברה מסויימת מקבל נקודת פתיחה מאד טובה להקמת עסק עצמאי משלו בידיעה ברורה שאת הניהול הכללי של העסק עושים מלמעלה בחברת האם.

כיצד רוכשים זיכיון?

על מנת לרכוש זיכיון מחברות שונות יש להגיש מועמדות במכרזים שמפורסמים על יד החברות. חברת הזכיינות תרצה לדעת על העבר העסקי שלכם, על התחום המקצועי בו התמחיתם, על מקורות המימון שלכם להקמת הסניף, על הרקע הניהולי שלכם וכיוצא באלה. קבלת זיכיון כרוכה בהגשת הניירות ובפגישה אישית עם אנשי חברת האם לצורך כך.

מודל הזכיינות מתאים לאנשים רבים ובינהם צעירים בתחילת דרכם העסקית, לשכירים שמעוניינים לצאת לעצמאות, לאנשים שיוצאים לפרק ב' בחייהם וגם לאנשים שחלמו להיות עצמאיים מסיבות שונות ושאין להם נסיון גדול בתחום.

אחת התכונות שנבדקות היטב על ידי חברות הזכיינות היא המוטיווציה של מבקש הזיכיון, כושר העבודה שלו, כישורי הניהול שלו ויכולתו להשתלב בחברה שחלק נכבד מניהולה נעשה מלמעלה על ידי חברת האם. גם הניסיון המקצועי של אדם המבקש זיכיון יעמוד לו, ולאנשים המגיעים מתחום המזון יהיה קל יותר ברשתות מזון מרשתות אופנה, זכיינות לבתי קפה וכדומה.