מאמרים

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים


המכון הרפואי הינו הסמכות הרפואית של רשות הרישוי

נהיגה הינה עניין מסוכן, ולכן חשוב שכל נהג שעולה על הכביש חש במיטבו וכי אין לו בעיות רפואיות אשר עלולות לפגוע ביכולות הנהיגה שלו ולסכן את עצמו ואחרים. לשם כך, הוקם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, הסמכות הרפואית הראשית של רשות הרישוי. במכון זה נבחנים מצבים רפואיים שונים של נהגים ועל פי קריטריונים שונים נקבע האם הם כשירים לנהוג כרגיל, האם נדרשות התאמות, או שמא יש להורידם מהכביש עקב מצבם הבריאותי.

מהם תפקידי המכון הרפואי?

·         בדיקות כשירות רפואית – במצבים מסוימים אנשים מופנים אל המכון הרפואי לבטיחות בדרכים על מנת לעבור בדיקות כשירות רפואית אשר יקבעו האם הם כשירים לנהוג או לא. ישנה רשימה ארוכה מאוד של סיבות שבגללן ניתן להפנות למכון. אדם אשר מגיע למכון עקב כל אחת מהסיבות הללו יצטרך לעבור סדרה של בדיקות רפואיות בהתאם למצבו ולסיבת ההפניה. לאחר עריכת הבדיקות יקבע המכון האם ואיך אותו אדם כשיר לנהוג. המלצות המכון יכולות להוביל לשלילת רישיון מסיבות רפואיות, או להתאמת הרישיון כמו למשל הגבלה של נהיגה עם משקפיים, נהיגה ברכב מותאם, ועוד.

·         התאמת כלי רכב לנהגים בעלי מוגבלויות – אנשים בעלי מוגבלויות פיזיות לרוב צריכים התאמה אישית של כלי הרכב בו הם נוהגים בכדי שיוכלו לנהוג בבטחה. תפקיד המכון הרפואי לבטיחות בדרכים הוא לבחון מהן ההתאמות הנדרשות עבור הנהג על פי מצבו הרפואי ותכנון התאמת כלי הרכב לפי הממצאים הרפואיים.

אבחון רפואי טוב מוביל לנהיגה בטוחה

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים הינו מוסד חשוב אשר שומר על סדר בכבישים. חשוב מאוד לבצע בדיקות כשירות רפואית לנהיגה במצבים בהם ישנם שינויים במצב הרפואי מאחר ומצבים מסוימים עשויים לפגוע ביכולות הנהיגה ולסכן אנשים רבים על הכביש.