מאמרים

שירות לאומי לבנות קווקזיותשירות לאומי לבנות קווקזיות- מתמודדים עם המסורת

תרבות קהילת קווקז היא עשירה, מרתקת ושונה. ההסטוריה של יהדות קווקז מגיעה אלפי שנים אחורנית, והסיפורים סביבה הם רבים. המסורת הקווקזית מדברת על הקניית ערכים לשויון, אהבה וכבוד. בכל הנוגע לבנות הקהילה, יש החמרה רבה בנושאים כמו יציאה מהבית טרם הנישואים, גם אם מדובר בגיוס לצה"ל. שירו לאומי לבנות קווקזיות, הוא התשובה לכל מי שמחפשת לא להמרות את פי הוריה, ועדיין לתרום לקהילה, ולמדינה.

שירות לאומי לבנות קווקזיות- מגמישים פינות

קהילת הקווקזים בישראל מונה כמאה ועשרים אלף נפשות. הקהילה שומרת על עצמה ומנהגיה בקנאות רבה, מטפחת אותם, ומעבירה את המסורת והערכים אלו מאב לבנו או מאם לביתה. המסורות הללו כוללות, בין היתר, נישואים בתוך הקהילה, בין קווקזי ולקווקזית, חינוך לערכים של אהבה, כבוד וציונות, וכן, שמירה מכל משמר על הבנות, והשארותן בבית ההורים עד ליום חתונתן.

מסורת זו מקשה מאד על בנות קווקזיות להתגייס לצבא, על אף שבשנים האחרונות צצו כמה סנוניות קווקזיות שעמדו על שלהן, והתגייסו לצה"ל. לשאר הבנות הקווקזיות נותרה האפשרות לשוב לבית ההורים עד לחתונה, או לחפש מסגרת שתהיה טובה לכולם. מסגרת שכזו היא שירות לאומי לבנות קווקזיות.

משרתים בצבא החיים

שירות לאומי הוא מסגרת התנדבותית בלבד, והשירות בה אורך בין שנה אחת לשנתיים. שירות זה מתאים לא רק לבנות קווקזיות, אלא לכל מי שהצבא סירב לגייס, או לבנות דתיות שסירבו להתגייס מטעמי דת, ועדיין חפשות דרכים לתרום לקהילה.

שירות לאומי הוא מוסד ארוך בשנים, המאפשר מתן סיוע של ממש בקהילה, לרוב החלשה, כגו קשישים, סיעודיים, ילדים בסיכון, ילדים במסגרות חנוך מיוחד, ה בגנים והן בבתי ספר, מד"א ועוד.

שירות לאומי לבנות קווקזיות - שיעור לחיים

טרם התחלת ההתנדבות בפועל, עובר כל מתנדב הכשרה מקיפה, בהתאם לתחום ההתנדבות שלו. כל מהלך השירות מלווה ביעוץ ותמיכה, מאחר ומדובר במצבים לא פשוטים, המשפיעים רגשית על המתנדבים. יחד עם זאת, רבים מהם מעידים על תחושת הסיפוק העצומה, הנתינה ללא תנאים, והבנת הכוחות הנפשיים הטמונים בקרב המתנדבים.