מאמרים

שיקום הפה


בעידן הנוכחי והמתקדם בו אנו חיים, תחום שיקום הפה עבר תמורות טובות ומציע מגוון טיפולים מתקדמים ביותר. מה בעצם מומחה שיקום הפה יכול לבצע? האם יש טיפולים שאותם רק מומחה בתחום שיקום הפה יכול לבצע? מתי בכלל יש לפנות אליו?

אין ספק שהשאלות הללו הן חיוניות, שכן כאשר אתם מגלים שיש בעיה באזור הפה, השיניים והלסת שלכם - אתם רוצים לפתור אותה במהירות. ככלל, חשוב להבין כי רופאי שיניים אשר תחום ההתמחות שלהם הוא שיקום הפה, הם הרופאים שעברו את ההכשרה המקיפה ביותר ברפואת השיניים. הם עברו לימודי 6 שנים של רפואת שיניים כללית, ובנוסף לכך עברו התמחות נוספת של 4 וחצי שנים בשיקום הפה. אז אילו טיפולים הם יכולים לספק לכם?

שפע של טיפולים מגוונים

מומחה בתחום שיקום הפה יכול לבצע ראשית שורה של טיפולים אשר רופא שיניים כללי וכן אורתודנט יכולים לבצע - טיפולים של סתימות, עקירות, הלבנת שיניים ויישור שיניים - את כל אלה יכול המומחה בשיקום הפה לבצע. עם זאת, המומחה יכול לבצע עוד שורה של טיפולים מורכבים יותר. בין השאר, התחום של שיקום הפה כולל בו התאמת פתרונות לאנשים אשר חוו אובדן או פגיעה במערכת השיניים או החניכיים שלהם, וכן פגיעות שונות באזור הלסת, אשר עדיין אינם דורשים התערבות של מנתח לסתות. פעולות של שיקום הפה כוללות בין השאר טיפול של התקנת שתלי שיניים, התקנת מערכת של שיניים תותבות (עם או בלי שתלים), טיפול בבעיות שונות של סגירת הלסת, טיפולי השלמת עצם השן, ועוד טיפולים רבים - אשר בעצם רק מומחי שיקום הפה יכולים לבצע.

כמה מומחים יש כיום?

יש אמנם אלפי רופאי שיניים בישראל, אך מתוכם אנשים שיש להם תעודה של מומחי שיקום הפה הם מעטים, ומדובר על קצת יותר מ100 רופאים כיום. הסיבה לכך היא כמובן ההכשרה הארוכה שנדרשת מטעם הרופא שמתמחה בתחום. לכן, בקשו לראות תעודת הסמכה רשמית בתחום שיקום הפה, לפני שאתם קובעים פגישה עם הרופא הרלוונטי.