מאמרים

שומות בעור


את נקודות החן כולנו מכירים ומי שחושב שנקודות החן מופיעות רק כשאנחנו ילדים יופתע לגלות שבמהלך שנות העשרים או השלושים לחייו עוד נקודות צצות להן על פני העור. נקודות חן נקראות גם שומות והם למעשה גידולים על העור. גידול תמיד נשמע דבר רע ותמיד יוצר קונוטציה שלילית אך לא מדובר בגידול מזיק אלא בגידול טבעי שיש לכולנו בגלל חלוקה לא אחידה של המלנוציטים, תאי העור, והמלנין שהם מפרישים כדי להגן על הגוף מפני קרינה אולטרה סגולית. נקודות החן נוצרות בכל מקום ויש נקודות שיכולות לסמן על מחלות עור בהתפתחות.

מה הקשר בין שומות למלנומה?

אמנם שומות בעור במרביתן אינן מזיקות ואינן סימן לשום דבר ובטח לא חולי, אך יש שומות שצריכות להדאיג אתכם מאוד. במידה ועוד לא ביקרתם אצל רופא עור שיבחן את כל השומות שלכם הגיע הזמן שתעשו זאת בהקדם האפשרי. במידה והרופא יבחין בנקודת חן חשודה הוא יפנה את תשומת לבכם להסיר אותה וכך למנוע גידול אפשרי כאשר בחלק מהמקרים הוא ישלח אותה לבדיקת מעבדה כדי להבין מה עומד מאחוריה. למרות שהעור של כולנו מתהדר בשומות ספורות, יש שומות חשודות שצריכות לעורר את החשד שלנו והסיכוי שהן מזיקות גדול הרבה יותר.

מהן שומות חשודות?

שומות חשודות הן שומות שעונות לכמה קריטריונים שקל מאוד לזהות. ראשית, שומות מדממות, מגרדות או משתנות חייבות להפנות את תשומת לבכם מיידית לרופא. שומות לא אמורות להשתנות במשך החיים וגם שומות חדשות לחלוטין צריכות להפנות אתכם לבדיקה. גם שומות גבוהות מאוד או לא סימטריות יכולות לסמן דברים לא טובים יחד עם שומות ששטחן אינו אחיד או אינו ברור, שומות שהצבע שלהן משתנה ואינו תחום בגבולות ברורים ושומות גדולות מאוד למעלה מחמישה סנטימטרים.