מאמרים

רצח רבין


רצח רבין – התיעוד המצמרר במצלמת הוידאו

רצח רבין הוא אחד מרגעי הטראומה הקשים שעברו על מדינת ישראל בשנות חייה הקצרות. הרצח גרם לקיטוב גדול יותר בין מחנות הימין והשמאל באותם ימים שהפילוג נעשה אלים ומתלהם עד שהביא לרצח. יש האומרים כי רצח רבין מנע מלחמת אחים וכי אם המצב בארץ היה ממשיך באווירה של אותם הימים, לא היו עוברים ימים רבים והאלימות המילולית של הימין היתה הופכת לאלימות פיזית שהיתה מתפשטת כמו אש בשדה קוצים ברחבי המדינה ועד למלחמת אזרחים של ממש.

רצח רבין – מי תיעד ולמה תיעד את הרגע הכל כך נורא ההוא?

כך או כך ישנם רבים הסבורים כי רבין לא רק שלא נרצח על ידי יגאל עמיר, אלא שהכל היתה מזימה מתוכננת של השב"כ במקרה הרע, או דבר שנתנו לו להתרחש במקרה הרע פחות. גם העדות המצולמת של הרצח כפי שצולמה במצלמתו של רוני קמפלר מוטלת בספק על ידי מפתחי התיאוריה הזו. לדבריהם עולה השאלה מדוע עמד קמפלר דווקא באחורי הכיכר כדי לתעד את העצרת? מעלי התיאוריה העלו את הסברה כי קמפלר לא היה מתעד מזדמן, אלא שתיעד את הרצח בידיעה שלמה כי זה עומד להתרחש במקום הזה בדיוק.

רצח רבין – המתעד היה קשור לשירות הבטחון הכללי של ישראל

לפי מעלי תיאוריית הקשר של השב"כ ברצח רבין מועלית הטענה לפיה האדם שצילם את הרצח במצלמת הוידאו שלו, רוני קמפלר, לא היה אלא שליח של השב"כ שעליו הוטל לספר את סיפור הכיסוי לרצח האמיתי.

השאלות אשר הועלו היו אלה:

• מדוע הצליח לעמוד במרחק כה קרוב לזירת האירוע כאשר השטח היה אמור להיות בעצם סוג של שטח שהוא סטרילי לחלוטין מטבע הדברים ועל פי כל הנחיות הבטחון של אישיים בכירים במדינת ישראל?
• מדוע התמקם הצלם במקום אחורי ולא מול הבמה הראשית על מנת לתעד את האירוע?
• מדוע התמקד הצלם ביגאל עמיר יותר מכל האנשים האפשריים אשר היו באיזור ההתנקשות?
• מדוע נמסרה הקלטת לפרסום רק כחודש וחצי לאחר הרצח ההוא?