מאמרים

קריסטלים


מהו קריסטל?

קריסטל או בעברית גביש, הוא בעצם תצורה של חומר שנמצא במצב צבירה מוצק. אחד המאפיינים העיקריים של הקריסטל הוא סדר פנימי ארוך טווח שלו מבנה בסיסי שנקרא תא יחידה שחוזר על עצמו למלוא כל המרחב. המבנה הייחודי של הקריסטל משפיע גם על הייחודיות שלו עצמו וגם על הצורה החיצונית שלו כאשר לפעמים היא לא ברורה ולפעמים היא סימטרית מושלמת. נדיר מאוד למצוא קריסטלים גדולים ובדרך כלל שמוצאים גביש גדול הוא מורכב מכמה גבישים יחדיו. מרבית אבני החן שאנו מכירים, בעיקר יהלום שהוא המוכר שבהם, הם למעשה סוגים שונים של קריסטלים, כאשר יהלום ממחיש צורה מיטבית את הסידור הסימטרי המדהים שלהם ולכן גם ככל שהגביש סימטרי יותר ערכו עולה.

שימושיהם השונים של הקריסטלים

הקריסטל עצמו יפה ומעוצב ולכן מתאים כמו אבני חן לתכשיטים רבים. את הגבישים ניתן למיין לפי ערכם כאשר ערכם עולה לפי הצבע ולפי הצורה שלהם, לכן נפוץ לשלב קריסטלים בתכשיטים שונים כמו טבעות ושרשראות. עם זאת, השימוש הנפוץ ביותר של גבישים הם דווקא במיקרואנליטיקה בתור צורן, או בשמו הנפוץ והמוכר יותר סיליקון. כאן יש שימוש בגבישים תעשייתיים שנעשו באופן מבוקר במעבדות.

תכונותיהם של הגבישים

 כמו שנאמר, קריסטל הוא חומר מיוחד בעל מבנה ייחודי של תאי יחידה שחוזר על עצמו. בגלל המבנה המורכב שלו יכולים להתרחש מקרים בהם יש קווי שבירה טבעיים קו שבירה זה הוא בעצם מרווח חסר ולא שלם בתוך המבנה הרגיל מה שמסביר את העובד למה לעתים מספיק מאמץ קטן כדי לשבור את הקריסטל. ניתן לחלק את הגבישים גם לפי המבנה הגיאומטרי שלהם שיכול להיות קובייה, תיבה, מנסרת משולשת ועוד, וגם על פי התכונות האופטיות שלהם, זאת אומרת כיצד נשבר דרכן האור.