מאמרים

פסיכולוגית קלינית


פסיכולוגיה הוא תחום מקצועי הנגיש כיום לכלל האוכלוסייה, בלי יוצא מן הכלל. תחום הפסיכולוגיה הוא תחום שהתפתח וגדל בשנים האחרונות הרבה מעבר לטיפול נפשי או פסיכוטי, והרבה אנשים בעולם ובארץ פונים אל פסיכולוגית קלינית לטיפול במגוון רחב של בעיות כדוגמת בעיות בנישואין, בעיות בעבודה, הכוונה מקצועיות, בעיות לימודיות, בעיות הורות, בעיות במשפחה, משבר גיל ההתבגרות, אנורקסיה, דיכאון, לחץ, חדרה, ועוד תחומים רבים.

כיצד למצוא פסיכולוגית קלינית?

ניתן למצוא פסיכולוגים בארץ במספר דרכים. בדפי זהב (הספר או האינטרנט) מפורסמת רשימה ענפה של פסיכולוגים לפי אזורים, עם פירוט לגבי הכתובת ודרכי התקשרות אליהם. אך המידע בדפי זהב לא יסייע לכם לדעת רקע מקדים לגבי הפסיכולוג, ולכן אפשרות נוספת למציאת פסיכולוגית היא לפנות לקופת החולים שלכם. ניתן לקבוע פגישה עם פסיכולוגית קלינית מומחית דרך קופת החולים, ולבקש המלצה מהצוות.

דרך נוספת למציאת פסיכולוגים, היא להיוועץ עם מכרים וחברים שלכם, שפנו לטיפול פסיכולוגי ויכולים להמליץ לכם על פסיכולוג מקצועי, וידידותי. הדרך הטובה ביותר למצוא פסיכולוג טוב היא דרך האינטרנט. פסיכולוגים רבים פותחים אתר אינטרנט בו הם מספרים על עצמם, על קורות חייהם, על גישות הטיפול שלהם, ועל תחומי הטיפול שלהם. בדרך זו אתם יכולים להתאים עצמכם לפסיכולוג שאתם מתחברים אליו ואל ה"אני מאמין" שלו.

סוגי טיפול

לא כל סוגי הטיפול הפסיכולוגי מתבצעים "אחד על אחד" – מטופל מול פסיכולוג, כמו שאנו רואים לעיתים קרובות בסרטים ההוליוודיים. ישנם סוגי טיפול שונים אותם הפסיכולוגים מבצעים במטופליהם.

במידה והטיפול הוא זוגי, שני בני הזוג מגיעים לפגישה, ומשוחחים על הקונפליקטים שנוצרו ביניהם, והפסיכולוג מדריך אותם איך לראות אחד את השני ואיך לפתור את הבעיות ביניהם. אותו הדבר קורה גם בטיפולים משפחתיים, בהם המשפחה מתכנסת יחדיו והפסיכולוג בוחן את הדינאמיקות בין בני המשפחה.

טיפול פסיכולוגי – כיצד זה עובד?

הפגישה הראשונית עם פסיכולוגית קלינית עשויה להרתיע מאוד, ואנחנו חוששים מהמעמד המביך, בו אנו נחשפים מול הפסיכולוג. לפגישות עם הפסיכולוג, כמו בכל מפגש אחר בחיים, לוקח זמן להתרגל, וזה תהליך שבסופו, הפסיכולוג והמטופל מרגישים קרובים זה לזה. תחושו הרבה יותר רגועים. טיפול פסיכולוגי לא נועד להימשך לנצח, וברגע שהושגו המטרות וכשהפסיכולוג מרגיש שהגיעה העת לתת דרור למטופל, והמטופל מרגיש שקיבל את כל ה"צידה" לדרך - מסתיים הטיפול.