מאמרים

פסיכולוגים קליניים


יש הרבה סוגים של פסיכולוגים ויש להבדיל בין הסוגים השונים שלהם. פסיכולוג הוא אדם שלמד פסיכולוגיה לתואר ראשון והוא רשאי לתת טיפול נפשי או קבוצתי (בהתאם להתמחות שלו), פסיכולוגים קליניים הם גם פסיכולוגים אך הם עוסקים גם במחקר, בהוראה ובמתן חוות דעת משפטית בעניינים הקשורים בפסיכולוגיה.

כאשר אנו מדברים על פסיכולוגים קליניים אנו למעשה מדברים על פסיכולוגים שיכולים לתת טיפולים פסיכולוגים שקשורים בנפש. הם מספקים שירותים פסיכולוגיים ליחידים ולקבוצות, הם מספקים גם שירותים פסיכולוגיים על פי התמחותם המקצועית. יש למשל פסיכולוגיים שמתמחים בחרדות, בייעוץ למשפחות, לדיכאונות מסוגים שונים וכדומה.

מה ההבדל העיקרי בין פסיכולוגיים קליניים ופסיכיאטרים ?

הרבה אנשים נוטים להתבלבל בין פסיכולוגיים קליניים לפסיכיאטרים והבלבול נובע מהעובדה שלאנשים יש נטייה לחשוב שפסיכולוגים קליניים מספקים אות אותו השירות אותם הפסיכיאטרים אך הדבר אינו נכון. אמנם הפסיכיאטר גם כן מספק טיפולים נפשיים אך הוא רופא לכל דבר והוא יכול לרשום תרופות למטופלים שלו. הפסיכולוג הקליני לא מוסמך כרופא ולכן הוא לא יכול לרשום תרופות למטופלים.

עם זאת, הפסיכולוג הקליני והפסיכיאטר משתפים פעולה פעמים רבות. כאשר פסיכולוג קליני מזהה צורך בתרופות הוא מפנה את המטופל במסגרת הטיפול לפגישה עם פסיכיאטר.

כיצד יש לבחור פסיכולוגים קליניים ?

בחירת פסיכולוגיים קליניים צריכה להיעשות לאחר שיקולים רבים. אי אפשר לומר בוודאות מי זקוק לטיפול אצל פסיכולוג קליני אך אין ספק כי רבים חשים שהם לא מצליחים להתגבר על קשיים מסוימים והם זקוקים לעזרה מקצועית לשם כך.

בעת בחירת פסיכולוגים קליניים יש לבחון את מוניטין הפסיכולוג בתחום שכן הוא אומר עליו המון. כמו בכל תחום אחר יש בעלי מקצוע פופולאריים יותר ופחות ועליכם לבחון מאין נובעת הפופולאריות של הפסיכולוג. שיטה טובה לבחון נושא זה היא באמצעות האינטרנט. גלשו באתרי האינטרנט של הפסיכולוגים ובדקו מהם השירותים אותם הם מציעים, עד כמה הכשרתם מקיפה והאם ניתן למצוא עליהם המלצות טובות. שיטה נוספת היא באמצעות הפורומים השונים בתחום.

נושא חשוב נוסף אותו יש לבחון הוא מיקום הפסיכולוג. עליכם לבחון האם הוא נמצא ביקום אליו יהיה לכם נוח להגיע. לא ניתן לדעת בוודאות האם הטיפול הוא טיפול נקודתי או טיפול מתמשך, לכן, רצוי לבחור פסיכולוג שיהיה לכם נוח להגיע אליו כדוגמת פסיכולוגים קליניים בתל אביב או מטפלים באזור השרון.

ונושא אחרון אך לא פחות חשוב הוא עניין הכימיה. מחקרים הוכיחו שהצלחת טיפולים פסיכולוגיים תלויים רבות בכימיה הטובה שבין המטפל והמטופל. כימיה היא דבר אישי מאוד, מטפל שמתאים לכם לאו דווקא יהיה מתאים לאחר, לכן, מומלץ לבחון בפגישת ההיכרות אם אתם חשים בנוח מול המטפל והאם לדעתכם תוכלו להיפתח מולו.