מאמרים

תהליך פינוי בינוי


פינוי בינוי כהכרח של המציאות

תהליך פינוי בינוי נתפש בעיני רבים כהכרחי לגבי המציאות החדשה בה מדינת ישראל נמצאת. לצד מקומות חדשים כמו תל אביב, רעננה, חיפה ורמת השרון, עדיין יש מקומות בהם כמות המבנים החדשים אינה עולה על הבנייה הישנה. אמנם גם בתל אביב וגם באזור השרון, אזורים מבוססים יותר כלכלית, ניתן למצוא בתים ישנים שלא הולמים את שנת 2017 אך עדיין כמות הבנייה המחודשת עולה בכמה רמות על ערים אחרות כמו בקרות, בלוד, באילת וכו.. התחדשות עירונית כמו זו של תמ"א 38 ופינוי בינוי הכרחיים כדי ליצור מציאות הולמת יותר.

מדוע פינוי בינוי ולא שיפוץ?

תהליך פינוי בינוי נדרש בחלק מהמקרים כיוון ששיפוץ לא רק שלא כדאי כלכלית ומסובך יותר אלא בלתי אפשרי. בנינים ישנים רבים עומדים בערים רבות ולפעמים אפילו במקומות מרכזיים יחסית לצד מבנים רבי קומות אחרים שנמצאים בסטנדרט גבוה הרבה יותר. לא תמיד ניתן להשתמש בהטבות שמעניקה תמ"א 38 לשיפוץ מבנים מכיוון שלא רק כל בנים יכול להיות בסיס לקומות נוספות או שינויים קיצוניים במבנה שלו. פינוי בינוי לעתים הוא תהליך פשוט יותר בו הורסים את הבניין לחלוטין ועל חורבותיו מקימים בניין חדש וכך היסודות שלו חזקים מספיק, התכנון שלו שונה לגמרי והתשתיות הישנות מוחלפות בחדשות ביתר קלות.

כיצד מפוצים מפוני הבית הישן?

באחת מהבעיות של תהליך פינוי בינוי בשונה מתהליך שיפוץ ושדרוג מבנה קיים יש צורך לפנות דיירים מביתם. תהליך זה בדרך כלל נענה בחיוב מדיירים שונים שמרוצים מהעניין שישלמו להם על שכירות למשך כל התקופה ולאחר מכן יקבלו בית גדול יותר. עם זאת, אנשים רבים לא מרוצים המעבר ומסרבים לתהליך פינוי בינוי ולכן יש חוקים ונהלים ברורים לאיזה רוב צריך להגיע היזם כדי שהוא יוכל להתחיל את התהליך גם בלי הסכמה של כולם.