מאמרים

שימוש במעלון כסא


מעלון כסא מורכב מכיסא ומערכת הידראולית וחשמלית נפרדת. ההפרדה בין המערכת משפיעה על האופן שבו משתמשים במעלון וגם על הדרך שבה ניתן להתקין אותו. לשם השוואה, במעלון משטח אין כיסא ייעודי אלא רק פלטפורמה שעל גביה ניתן להניח כל כיסא אחר – או בעיקר כיסא גלגלים. לכן ההבדל בין מעלון כסא לבין מעלון משטח הוא לא רק במחיר ובצורה, אלא גם בפונקציונאליות.

המטרה העיקרית של שימוש במעלון כיסא היא לסייע בגישור בין מפלסים. את הגישור אפשר לבצע בין מפלסים שונים של אותו בית פרטי, בין קומות בבנייני מגורים ומגדלי משרדים, במבנים ציבוריים וגם בבתי מלון. למעשה, בכל בניין שעליו חלות הנחיות הנגישות נדרשים להיות מותקנים אביזרי עזר ומעלונים מן הסוג הזה.

הבדלים בין סוגים של מעלון כסא

הטעות הנפוצה היא להתייחס לכל הסוגים של מעלון כסא כמקשה אחת. בפועל, קיימים הבדלים בין מעלון כסא קו ישר לבין מעלון כיסא מתעקל. ההבדל הוא שמעלון כיסא קו ישר מתאים לנשיאת אדם אך ורק בגרם מדרגות ישר וללא סיבובים, בעוד מעלון כיסא מתעקל הוא זה שמיועד לנשיאת אדם בגרמי מדרגות עם סיבובים ושינויי זווית.

מצד שני, ההבדלים בין סוגים ודגמים של מעלון כסא באים לידי ביטוי בהתאמה לגרמי המדרגות אך לא באופן שבו משתמשים בהם. בכל סוגי המעלונים ניתן להשתמש על מנת לגשר בין מפלסים ולהקל על איכות החיים של צעירים ומבוגרים בעלי מוגבלות פיזית.

בדרך כלל אפשר למצוא את המעלונים עבור אנשים שחיים בקהילה, אך יש גם בתי אבות ומוסדות דיור מוגן שבהם בוחרים לשלב אותם. זו עדות נוספת ליתרונות של מעלון כסא ולאופן שבו הוא פותר בעיות.