מאמרים

מסנני חלקיקיםמהו התפקיד של מסנני חלקיקים ברכב?


מסנני חלקיקים מהווים מרכיב חשוב מאד, ברכבים אשר מבוססים על מנוע דיזל (בניגוד לרוב כלי הרכב, שבהם המנוע צורך בנזין). מנועי דיזל פועלים במנגנון שונה מזה של מנועי הבנזין, ולכן הם גם זקוקים למנגנון שונה, שימנע את זיהום האוויר עקב פעילות המנוע ופליטת הגזים דרך האגזוז. בעצם, בתהליך הבעירה במנועי הדיזל, יש סכנה לזיהום אוויר גבוה במיוחד, עקב פליטת פיח - הפיח הוא בעצם פחמני דלק אשר מזהמים מאד את האוויר. התפקיד של מסנני חלקיקים, הוא בעצם למנוע את הפליטה של הפיח הנ"ל החוצה.


איך המסנן עובד?


מנגנון הפעולה של מסנני חלקיקים ממש דומה למנגנון של מסננים אחרים, אלא שהוא כמובן מתוחכם יותר. באופן בסיסי, מדובר ממש על מסננת, אשר יש לה צורה של כוורת. התפקיד של מסנני חלקיקים הוא לקלוט את הפיח, ובעצם למנוע ממנו לצאת החוצה, ביחד עם גזים אחרים. כאשר פיח מגיע אל המסנן, הוא נקלט לתוך הצינורות הזעירים של המסנן ובעצם נלכד בו. לאחר מכן, הפיח עובר דרך מסנן נוסף, עד שבסופו של דבר נפלט החוצה אך ורק אוויר נקי, ללא פיח.יש לציין כמובן שכמו כל רכיב, חשוב לשמור על התקינות של מסנני חלקיקים ברכבים שלכם. מסנן חלקיקים שלא יעבוד כראוי, יכול לגרום לשיבושים ותקלות בתוך הרכב. בין השאר, הצטברות של פיח באזורים שאליהם הוא לא אמור להיכנס עלול לגרום לתקלות ברכב, בעוד ששחיקה של מנגנון המסנן, עלול לגרום לבעיה בכל תהליך הפליטה של הגזים, וכתוצאה מכך - לכך שהאוטו יסרב לנסוע.


לדאוג למסננים איכותיים


חשוב מאד לציין כי מבין החלקים השונים במכוניות הדיזל, המחיר של מסנני חלקיקים נחשב גבוה יחסית, ואף יכול להגיע לכמה אלפי שקלים, עבור מסנן איכותי. לכן, חשוב מד לוודא את התקינות של המסננים ברכב הדיזל שלכם, ואם נראה לכם שיש בעיה בתחום - חשוב מאד לפנות למוסך מקצועי.