מאמרים

לימודי מוזיקה אלקטרונית


תחום מוזיקה חדש הצובר תאוצה בעולם המתפתח
מגמה צוברת תאוצה של תחום לימוד חדש בנוף המוזיקה העדכנית
נועה הייתה בדרכה לבית הספר, כאשר נתקלה בשלט פרסום בו נכתב "לימודי מוזיקה אלקטרונית, בימים ראשון, שלישי וחמישי, בין השעות 18:00-16:00". אבי, אשר סיים את שירותו הצבאי לא מכבר, קיבל שיחות על בסיס יומי מהיחידה לכוונת חיילים משוחררים, בהן הפצירו בו להירשם לקורס מסובסד של לימודי מוזיקה אלקטרונית. שניהם כיום, כמו מאות ואף אלפי אנשים אחרים, לומדים תחום מוזיקה הצובר תאוצה בתרבות העכשווית.

המוזיקה האלקטרונית – סמל מודרניזציה של התרבות האנושית
אם בעבר, לימודי המוזיקה הקלאסית על כלים מיושנים נחשבו לנחלתם של רבים, אשר ביקשו לפתח יכולותיהם המוזיקליות, כיום המגמה הגלובלית משנה כיוונה לתחום לימודי מוזיקה אלקטרונית. לא ניתן לטעון כי לימוד כל כלי מוזיקה שונים, כגון: פסנתר, כינור וגיטרה ייעלמו מהרדאר בקרוב, בעיקר עקב יוקרתם, אולם לימודי מוזיקה אלקטרונית תופסים נתח משמעותי ממכלול הז'אנרים ומושכים צעירים רבים המעוניינים לפתח יכולות מגוונות בתחום זה.

לימודי מוזיקה אלקטרונית מקנים לתלמידים יכולות להתייצב בחוד החנית של הטרנד העולמי, אשר מתפתח בקצב מסחרר. אם בעבר, להקות רוק וזמרי סולו נחשבו למושא הערצתם של צעירים רבים ברחבי העולם, כיום אלו נגני המוזיקה האלקטרונית שדחקו אותם לפינה והפכו לסמלי המודרניזציה בתחום המוזיקה. המוזיקה האלקטרונית מושמעת במועדוני לילה, בבתי קפה, במסעדות ואף החליפה את להקות התזמורות בחתונות.

לימודי מוזיקה אלקטרונית – טרנד חולף?
המקטרגים טוענים כי לימודי מוזיקה אלקטרונית מנסים להדחיק לפינה תחומי לימוד מוזיקה אחרים, אשר היוו מאז ומתמיד סמל להתפתחויות שכליות וחברתיות של הלומדים אותם. בנוסף, הם מדגישים כי אין לצפות לאופק התפתחותי בתחום זה ומתייחסים אליו כאל אפיזודה חולפת. רק הזמן יוכיח האם הם צדקו בהלך מחשבתם.