מאמרים

גרפולוגיה


גרפולוגיה – מהי?

גרפולוגיה היא תחום שמתבסס על הבנת אישיות האדם לפי כתב היד. הגרפולוג מנסה להבין מרכיבים שונים באופי האדם ובמצבו הנפשי דרך פרמטרים רבים המופיעים בכתב היד. המשתנים אותם בודקת הגרפולוגיה הם צפיפות הכתב, גודל האותיות, המרווח בין תו לתו, עוצמת הכתיבה, חריגה מהשורות, אותיות בולטות, חיבור אותיות ועוד פרמטרים רבים נוספים.

לפי שיטה זו, מנסים הגרפולוגים להבין את התנועה שבכתיבה, דרכה הם רואים את תפקוד האדם, מצב העצבים והמערכת הרגשית. אחד מעקרונות היסוד הבסיסיים בגרפולוגיה הוא שלרובנו אין שליטה על שינוי כתב היד, ולפיכך השינויים נגרמים בהתאם לנסיבות החיים ולא לבחירה ייזומה.

גרפולוגיה תעסוקתית

תחום שלם בגרפולוגיה עושה שימוש בניתוח כתב היד לצורך התאמה תעסוקתית. חברות ועסקים רבים שולחים מועמדים לקבלת משרה לאבחון גרפולוגי, במטרה לקבל מושג נרחב יותר על הנבדק. נהוג להבחין בין שתי שיטות לגרפולוגיה תעסוקתית: האחת כללית המבקשת לקבל תמונת מצב רחבה, והשנייה ספציפית יותר, ונעשית לצורך בירור תכונה מסוימת אחת או יותר.

כך או כך, נעשים האבחונים הגרפולוגים בנוסף לראיונות קבלה ולאבחון פסיכולוגי. ברוב המקרים מתבקש הנבדק לכתוב כחמש שורות של טקסט חופשי על גבי דף חלק, ואלה נשלחות לאבחון התעסוקתי.

גרפולוגיה: ציורי ילדים


תחום נוסף ומעניין מאוד של הגרפולוגיה הוא פענוח של ציורי ילדים. עד לפני עשרים שנה לערך, ניתוח שכזה נעשה על ידי פסיכולוגים. התפתחות הגרפולוגיה והתפשטות השיטה הביאה לניתוח גרפולוגי שמתמקד באופן הציור ולא בתוכן עצמו.

המשתנים שנבדקים קשורים בעיקר בבחירה של הילד בנוגע למיקום האלמנטים על גבי דף הנייר. בדומה לחקר כתב יד, גם במקרה זה בוחנת הגרפולוגיה את אורך הקווים, העובי שלהם, בחירת הצבעים, מרחקים בין האיורים והחוזק בו נעשה הציור. אבחון ציורי ילדים נעשה כדי לבחון בשלות רגשית, התאמה חברתית, חששות, פחדים וראיית הסביבה.

לימודי גרפולוגיה

בפני מי שרוצה ללמוד גרפולוגיה עומדות שתי אפשרויות: האחת, ללמוד קורס העשרה שנעשה במסגרות פרטיות, בתי ספר ללימודי גרפולוגיה וחוגים ביתיים. האפשרות השנייה היא לימודי תעודה בבתי ספר מקצועיים ומוסמכים, שמעניקה את האפשרות ללמד את המקצוע בעתיד.

כך או כך, חשוב להקפיד כי המדריך הוא בעל ניסיון, ותק ותעודת הסמכה במקצוע. מומלץ לוודא מראש מהם התחומים הנלמדים במסגרת הקורס: ציורי ילדים, גרפולוגיה תעסוקתית, משפטית ואחרים. חשוב לדעת כי האגודה הישראלית לגרפולוגיה דורשת תעודת הסמכה, על מנת לאשר הוראה באחד ממוסדותיה להכשרות מקצועיות.