מאמרים

חיים אחריםחיים אחרים הגיעה לאמצע התסריט פחות או יותר. הסדרה נפתחה בסערה עם החזרה בשאלה של עוז זהבי המקסים ונמשכה עם המפלט שהוא מצא בעולם הריקוד. אם לא היה ריקוד שיכיל את כל האנרגיות החופשיות שלו, לא בטוח שהוא בכלל היה חוזר בשאלה בשלב כזה של החיים...

חיים אחרים
תמונה: יחצ ערוץ 2.

ישנה ביקורת בציבור הדתי לפיה חיים אחרים היא עוד סדרה המציגה את הציבור הדתי בתור ציבור לא נאור, ציבור קשה עם מוסכמות שכובלות את הצעירים ולא מאפשרות לחוות את החיים במלואם על כל החוויות שבהם. יש משהו בביקורת הזו, שכן למעט אביו של עוז זהבי, שאר דמויות המבוגרים לא מוצגות באור חיובי כל כך.

יחד עם זאת, חייבים להודות שיש משהו כובל בדת. אז נכון, יש דברים יפים בדת כמו אמונה, משפחה, ערכים ומוסר. מצד שני יש בחיים דתיים הרבה שטיפת מוח, הרבה משמעת, הרבה ציפיות והרבה ביקורת חברתית ואישית של אנשים כלפי עצמם וכלפי הסובבים אותם. בציבור הדתי מושג הקהילה הוא הרבה יותר חי ונושם. אנשים מאד מכירים אחד את השני בקהילה.

לכן בסדרה חיים אחרים המשפחה מתפרקת. הביקורתיות מהסביבה שלהם לא מרפה, כמו גם הביקורת העצמית שלהם על כך שעוז זהבי, בנם המוצלח פרש וסרח. הדמות שגורמת לנו הכי להזדהות איתה היא דמות האב. האב הטוב, הרגשי, המבין, האב שהיה בעברו חילוני וחזר בתשובה! למרות הקשיים הרבים, הוא משתדל לראות את הטוב ופחות מתרגש מהביקורת החזקה מהסביב.

אמו של עוז זהבי ואחיו – מתפרקים. לא כל אחד מסוגל להתמודד עם ביקורת ציבורית ולחץ מצד הסובבים. חיים אחרים מציגה בצורה יפה את המורכבות הרבה שקיימת ביחסים בין בני משפחה כמעין טיפול פסיכולוגי. בכל משפחה יש את האינטריגות, את הלחצים ואת הקשרים החזקים שמחזיקים את המשפחה כולה. עוז זהבי, כמו בנים בכורים רבים היה בורג מרכזי במשפחה.

חיים אחרים התחילה בסצינה בה עוז זהבי ניצל בנס במהלך פעילות צבאית. כביכול סיבה למסיבה. אלא שמהלך הדברים הביא אותו לחזור בשאלה, וגרם למשפחה ולאמא להרגיש כאילו בנם אבד. במידה מסוימת המשפחה מתאבלת על הבן שניצל מן האויב אך נוצח בידי עצמו.

חיים אחרים מציגה את הניגודיות החזקה בין הניכור התל אביבי לבין המשפחתיות בציבור הדתי. אלא שלא הכל דבש. לא כל משפחה היא נעימה כל כך ולא כל רווק תל אביבי הוא קר ומנוכר. החיים הם מורכבות אחת גדולה וכל אחד מוצא את דרכו למשמעות ולקירבה אמיתית.