מאמרים

דם טבורי


בשנים האחרונות אנחנו שומעים יותר ויותר על דם טבורי ועל מושגים רבים הקשורים בו. דם טבורי הוא הדם שנמצא בחבל הטבור של העובר, ולו סגולות רבות. הרכב הדם בתוך חבל הטבור נקי לחלוטין מפגמים, זיהומים והפרעות גנטיות.

מאות שנים נהגו ברחבי העולם להשליך את חבל הטבור לאחר הלידה, אם כי מחקרים אחרונים ברפואה המודרנית מצאו כי לדם הטבורי תכונות חיוניות שיכולות לרפא מחלות רבות. רבים מתבלבלים בין המנוחים דם טבורי ודם עוברי. בהקשר זה חשוב לדעת כי דם עוברי הוא דם המופק מעוברים שהופלו בטרם עת, והשימוש בו נעשה לצרכים רפואיים ומדעיים אחרים לגמרי.


דם טבורי - שימור

דם טבורי נרקם במהלך ההיריון ונשמר בחבל הטבור ובשלייה שעוטפת את העובר. תהליך שאיבת הדם מתחיל לאחר הלידה, ולאחר יציאת השלייה מהגוף. שאיבת הדם הטבורי נעשית על ידי החדרת מחט בקוטרים משתנים לחבל הטבור.

נשים רבות חוששות כי התהליך בבית החולים כרוך בכאבים, אם כי זה רחוק מן המציאות. התהליך עצמו אורך בין 10-40 דקות, בהן שואבים את הדם בכמות שבין 100-150 מיליליטר. בפועל, בכדי לשמר דם טבורי באיכות בה הוא נשאב, מוכנסת התכולה לתוך שקית סטרילית עם חומר קרישה. לאחר מכן נשמרת תרומת הדם במכשירי הקפאה מיוחדים המאפשרים שימור ארוך טווח.


דם טבורי: יכולות ריפוי

ההרכב הייחודי של הדם הטבורי מאפשר אגירה של מח עצם ורקמות עדינות שביכולתן לרפא סוגים רבים של מחלות ומפגעים. כיום משתמשים בהשתלת דם טבורי לאנשים הסובלים ממחלות המחלישות את המערכת החיסונית ומערכת הדם.

ביניהן: לוקמיה, פגמים שתאי דם אדומים, אנמיה, פגמים בטסיות הדם, סרטן מח עצם ועוד רבות אחרות. הרפואה המודרנית עוסקת על העת במחקר אודות יכולותיו של הדם הטבורי, ועם השנים גדל מספר המחלות הטופלות בעזרת השתלות אלה.


בנק דם טבורי

בנקים לדם טבורי הוקמו לראשונה לפני למעלה מעשרים שנה. בנקים אלה הם מרכזים רפואיים המשמרים תרומות דם טבורי שנאספות בחדרי לידה ונשמרות עד לשימוש. נהוג להפריד בין בנק דם פרטי לבנק דם ציבורי. בנק פרטי משמש משפחות ויולדות המעוניינות לשמור את תרומת הדם לצורך אישי שלהן.

תמורת תשלום, הן מאחסנות את מנות הדם ורשאיות לעשות בו שימוש לצרכיהן האישיים ולבקשתן. מנות דם טבורי הנשמרות בבנק ציבורי מיועדות לכלל הציבור. למעשה, כל חולה הזקוק להשתלה כזו או אחרת רשאי להיעזר בשירותיו של בנק הדם הציבורי. במקרה זה תהליך האיסוף או השימור לא כרוך בתשלום כלשהו.