מאמרים

פיני


פיני והישראלים בחו"ל

הסדרה האינטרנטית "פיני" בהפקת Ynet היא יצירה הומוריסטית ומציאותית בו זמנית. מצד אחד מדובר בהומור חזק מאד, מופרז וללא גבולות. מצד שני כאלו אנחנו הישראלים בחו"ל: וולגרים, שונים, אגרסיביים, חסרי עקבות ומתוקים. יתכן שמסיבה זו לא מעט בחורות מתאהבות בגברים ישראלים. החספוס, חוסר הבושה, הישירות וההומור הוולגרי. זה לא מתיישב חלק עם כל תרבות, אבל כשזה מתיישב – זה מתיישב!

פיני נפגש עם כולם...

פיני הוא בחור ישראלי שמסתובב לו בחו"ל במסגרת העבודה. התסריט עצמו פחות משמעותי מאשר המפגשים הבלתי פוסקים שלו עם דמויות שונות בחו"ל: קרובת משפחה שלו, דייט, שותף לחדר, מוכר בחנות, בעלת בית ועוד. כל מפגש שכזה הוא עולם בפני עצמו. מפגש בין פיני והתרבות הישראלית התמימה והישירה לבין נורמות אירופאיות או אמריקאיות עדינות יותר. לפעמים זה נגמר בפיצוץ ולפעמים זה נגמר בהומור גדול.

פיני זו סדרה על ישראלים, למרות שקשה להכליל בצורה כזו על ישראלים. הרי יש את פיני ועוד עשרות אלפי ישראלים בחו"ל וכל אחד נורא שונה אחד מהשני. יש מכנה משותף מסוים בין חבר'ה צעירים בחו"ל, במיוחד אם הם היו ביחידות קרביות בצבא למשל... סוג של ישירות או תחושה שהעולם קטן עליהם... כזו הוא פיני. יחד עם זאת ישנם הרבה ישראלים עדינים, מנומסים, מתורבתים – שממש לא מזכירים ישראלים!

ישראלים משודרגים...

אנחנו כבר לא מדינת הפליטים שהיינו בשנות ה-60 וה-70. התרבות שלנו היא אמריקאית להחריד, פיני ואנחנו צורכנים תרבות אמריקאית 24 שעות ביממה, ואנחנו יודעים יותר ויותר איך להתנהג בחו"ל. כלומר לפחות אנחנו יודעים שאנחנו לא יודעים להתנהג בחו"ל.

הייחוד של פיני ושל עוד כמה חבר'ה נחמדים הוא היכולת להפוך את התמימות הוולגרית הזו לייתרון על פני שאר האנשים בחו"ל. ישראלים כמו פיני מגיעים לחו"ל עם סוג של אופטימיות שלא נגמרת, רצון להכיר ולנסות, רצון להצליח ולא מוכנים באמת לקבל "לא" כתשובה. זה טוב לעסקים, זה טוב לטיולים וזה אפילו טוב ליחסים.
לסיכום

פיני היא אחלה סדרה ומי שכתב את התסריט הוא סוג של גאון. נשאיר אתכם במתח לגבי השאלה אם עבור פיני זה גם הצליחה בתחום הרומנטי...כנראה ש...